Sucha i tłusta, jak prawidłowo dbać o wymagające typy skóry?
Rozmowa z kosmetolożką Zuzanną Karwas, właścicielką kliniki MezoSkin
2018-07-05, 15:54

Jakie rodzaje skóry przysparzają najwięcej problemów, jeśli chodzi o pielęgnację domową?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Najwięcej wątpliwości zwykle nastręcza klientkom pielęgnacja skóry tłustej, skłonnej do wyprysków i zaskórników oraz skóry wrażliwej, suchej, z tendencją do podrażnień i pękających naczynek.

Porozmawiajmy zatem o tych typach skóry. Jak właściwie o nie dbać w domu?
Zuzanna Karwas, MezoSkin: Najważniejsze są 4 podstawowe kroki. Dotyczą one każdego rodzaju cery: oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie / odżywanie oraz złuszczanie.

Zacznijmy od
skóry problematycznej.
Zuzanna Karwas, MezoSkin: Krok 1. to oczyszczanie. Warto ograniczyć używanie produktów z zawartością SLS czy SLES, czyli substancjami powierzchniowo-czynnymi, które sprawiają, że produkt się pieni. Zamiast tego polecam żele micelarne, które nie naruszają bariery ochronnej skóry i doskonale zmywają zanieczyszczenia. 

 

Co jest drugim krokiem? 

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Krokiem 2. jest tonizacja. Pamiętajmy, że tonik nie służy do domywania resztek makijażu, a do tonizacji skóry, czyli do jej zakwaszania. Dzięki temu ograniczamy rozwój bakterii. Tonik należy aplikować delikatnie, za pomocą wacika. Dobrze, gdyby zawierał kwasy (laktobionowy, migdałowy, mlekowy) i hydrolaty oraz substancje przeciwzapalne, jak np. niacynamid.

 

Czym nawilżać skórę tłustą?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Osoby o skórze tłustej, z wypryskami, powinny postawić na kremy ze składnikami typu skwalan czy olej jojoba, który doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych. Dobrze, gdyby taki krem był wzbogacony o niewielkie stężenia kwasów, np. salicylowego czy migdałowego, a także olej z drzewa herbacianego, cynk czy ekstrakt z drożdży.

A co z peelingiem?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Najgorszym wyborem dla skóry przetłuszczającej się są peelingi z drobinkami złuszczającymi. Pozbawiają one skórę bariery ochronnej, a w dodatku mechanicznie ją uszkadzają. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na profesjonalne złuszczanie enzymatyczne w gabinecie. W roli takiego peelingu dobrze sprawdzą się enzymy z papai (papaina) lub ananasa (bromelaina), które łagodnie usuwają martwy naskórek, pozostawiając cerę rozjaśnioną i gładką. 

 

A znane ze swojej skuteczności peelingi chemiczne też są wskazane dla skóry tłustej i problematycznej?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Tak. W zależności od składu, oczyszczają one ujścia mieszków włosowych, działają przeciwzapalnie, stymulują syntezę ceramidów, kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu oraz poprawiają koloryt skóry. 

 

Przejdźmy do kolejnego typu skóry. Co będzie służyć cerze wrażliwej?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Ponownie polecam żele micelarne. Pianki też będą dobre. Jeśli jednak lubimy używać kremowych mleczek, należy pamiętać, by zmywać je wodą. 

 

Czym tonizujemy skórę wrażliwą?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Tonikiem z kwasami, np. laktobionowym, migdałowym czy mlekowym oraz hydrolatami (np. różanym czy lawendowym), wzbogaconym w substancje łagodzące, np. allantoinę.

 

Skóra sucha wymaga odpowiedniego nawilżenia. Jak ją skutecznie nawilżać?

Zuzanna Karwas, MezoSkin: Skóra sucha i wrażliwa będzie dobrze reagować na składniki wzmacniające barierę hydrolipidową, czyli ceramidy, fosfolipidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej awokado, z kiełków pszenicy, wiesiołka). Czasem skóra potrzebuje dodatku emolientów. Odpowiednie będą więc dla niej kremy z ekstraktem z miłorzębu japońskiego, aloesem, lanoliną i witaminą E. W przypadku skóry naczynkowej warto postawić na preparaty z dodatkiem arniki, kasztanowca, rutyny i witaminy C, która nie tylko uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, lecz także stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Z kolei allantoina i pantenol złagodzą rumień i zaczerwienienia. 

 

Czy skórę wrażliwą również powinniśmy złuszczać?
Zuzanna Karwas, MezoSkin: Każdą skórę warto złuszczać peelingiem, nawet wrażliwą i delikatną, ale jego rodzaj powinien być szczególnie uważnie dobrany do potrzeb skóry. Dobrym pomysłem są peelingi zawierające peptydy. Nie wywołują podrażnienia, za to napinają skórę i wygładzają zmarszczki. Ważne, by tego typu zabieg wykonywał specjalista przeszkolony w zakresie pracy z peelingami chemicznymi.

Bardzo dziękujemy za cenne wskazówki.

 

https://mezoskin.com

KONTAKT / AUTOR
Wiktoria W. Juchniewicz
508 659 731
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.