Marzenie na wyciągnięcie ręki
Mimo, że podczas życia kobiety wygląd biustu się zmienia, to wiele pań jest zadowolonych z jego wyglądu. Nie jest to jednak regułą. Są kobiety, które w wyniku wielu czynników utraciły zadowalające je kształty, są i takie, które nigdy ich nie doświadczyły. Genetyczne uwarunkowania determinujące mały rozmiar biustu lub zmiany związane z wiekiem, powodujące niechciane zmiany jego kształtu, jak utrata jędrności związana ze zmianami hormonalnymi i redukcją masy ciała to najczęstsze przyczyny, wpływające na poczucie braku satysfakcji z własnych piersi.
Na niedoskonałości nie trzeba się godzić. W końcu dlaczego mają nas ograniczać i sprawiać, że nie do końca dobrze czujemy się we własnym ciele? Remedium są implanty piersi, od lat numer jeden wśród zabiegów chirurgii plastycznej. Nie bez powodu. Pozwalają one na osiągnięcie wymarzonego kształtu i rozmiaru biustu.
Niedościgniona klasyka
Mimo że w wielu dziedzinach medycyny nowe technologie wiodą prym i pojawiają się coraz nowsze urządzenia i produkty, to w zakresie powiększania piersi najlepiej sprawdzają się tradycyjne rozwiązania. Są sprawdzone, skuteczne, długotrwałe i bezpieczne.
– Implanty niezmiennie wykonywane są z silikonu. Te produkowane przez duże firmy, które istnieją na rynku już od 30 lat, pozostają praktycznie w niezmienionej formie od początku. Trudno mówić w takim przypadku o nowoczesności, ale, co najważniejsze, są to implanty zatwierdzone przez najbardziej restrykcyjne organy zajmujące się wprowadzaniem nowych produktów medycznych, sprawdzone przez wiele lat użytkowania i przede wszystkim bezpieczne – mówi specjalista chirurg plastyk dr n. med. Tomasz Dębski.
A bezpieczeństwo zabiegu to priorytet. I mimo że na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat pojawiały się nowe generacje implantów, których różnica dotyczyła przede wszystkim właściwości żelu silikonowego jakimi są wypełnione oraz powłoki jaką są pokryte czyli tekstury, to praktyka dowiodła, że najlepsze dla pacjentek są te zbliżone do najbardziej gładkich, wprowadzone na rynek w latach 90. ubiegłego wieku.
Anatomiczne czy okrągłe?
Implanty anatomiczne są twardsze, bo muszą zachować swoją strukturę, tzn. dół implantu musi być wypełniony, nawet kiedy go obrócimy. – Największe ryzyko związane z tym rodzajem implantu polega na tym, że może się obrócić i pierś będzie wtedy zniekształcona – podkreśla dr n. med. Tomasz Dębski. Jest to bardziej prawdopodobne u pacjentek, które uprawiają sport, są aktywne fizycznie. Drugi minus polega na tym, że na anatomiczny implant z czasem działa grawitacja i cały żel przemieszcza się w dół. – Często pacjentki wracają po 5-10 latach i mówią, że nie są zadowolone, bo muszą używać staników push up, żeby wypełnić górną część piersi – zauważa specjalista – Okrągłe implanty też mogą wyglądać naturalnie ponieważ kiedy umieścimy je podmięśniowo to implant będzie uciśnięty (spłaszczony) w górnej części przez mięsień a dodatkowo z czasem na skutek grawitacji żel przemieści się do dolnej części implantu co sprawi, że będzie pierś będzie wyglądała bardziej naturalnie. Implanty te dodatkowo są bardziej miękkie i pozwalają na uzyskanie naturalnego efektu push-up. Dlatego ja preferuję implanty okrągłe – dodaje doktor Dębski.
Miseczka o rozmiar większa
Implanty różnią się objętością. To od niej zależy, o ile rozmiarów biust zostanie powiększony – Generalnie wzrost miseczki o jeden rozmiar uzyskamy przy użyciu implantu o objętości 250 ml. Jeżeli wybieramy z pacjentką implant 350-mililitrowy, to będzie to wzrost o prawie 1,5 rozmiaru. Innymi słowy: jeżeli pacjentka ma rozmiar miseczki B, to po włożeniu takiego implantu uzyskamy solidny rozmiar C – wyjaśnia dr Dębski.
Warto wiedzieć, że zabieg powiększania piersi, nie jest zabiegiem plastyki piersi. Oznacza to, że w przypadku powiększania – jak sama nazwa wskazuje – zwiększamy rozmiar stanu wyjściowego. Możemy jedynie dokonać delikatnych korekt np. asymetrii piersi poprzez właściwe dobranie implantów. Jeśli przed operacją istnieją duże asymetrie lub różnica w położeniu brodawek, wówczas skutecznym rozwiązaniem będzie plastyka piersi.