Nasze zdrowie zaczyna się u dentysty. Wystarczy zrobić jeden test w gabinecie stomatologicznym, aby wykluczyć ryzyko groźnych chorób. Dowiedz się jaki
To w jamie ustnej rozpoczynają się zmiany, które mogą prowadzić do wielu negatywnych dla zdrowia konsekwencji. Nie tylko tych związanych z zębami, ale przede wszystkim z kondycją całego organizmu. Można temu przeciwdziałać, robiąc test PET.
2019-09-30, 10:05

Objawy, które powinny niepokoić

Nadwrażliwość zębów, nieprzyjemny zapach z ust, zaczerwienie dziąseł i ich krwawienie. To jedynie niektóre z objawów, które powinny zaniepokoić i skierować nasze kroki do stomatologa. Niestety, często są one bagatelizowane. Skutkiem tego narażamy się na dużo poważniejsze zmiany, mogące prowadzić do tak poważnych chorób jak Alzheimer. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Badania wykazały, że choroba przyzębia może prowadzić do choroby Alzheimera.


Choroba przyzębia – co to takiego?

Choroba przyzębia, powszechnie znana jako paradontoza, jest jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów. Wydawać by się mogło, że rozpoczyna się niewinnie, bo od niewłaściwej higieny jamy ustnej. Brak systematyczności w szczotkowaniu zębów lub nieprawidłowa technika, nieregularne wizyty u stomatologa (a często ich brak), to początek problemów. Resztki pokarmu gromadzące się w przestrzeniach międzyzębowych są doskonałą pożywką dla bakterii. Nawarstwiający się na zębach osad, który z czasem zmienia się w kamień nazębny, to dla nich środowisko do rozwoju. W rezultacie tworzy się stan zapalny tkanek przyzębia. Co dalej? Bakterie przemieszczają się w ich głąb, a ich działanie powoduje, że cofa się kość wyrostka zębowego, powstają kieszonki zębowe i odsłaniają korzenie zębów. Na skutek tego zęby, nie mając stabilnego połączenia z podłożem, wypadają. Paradontoza to częsta choroba, ale można jej uniknąć. W jaki sposób?


Przede wszystkim profilaktyka

Najbardziej skuteczna jest oczywiście, jak w przypadku większości chorób, profilaktyka. Przede wszystkim dlatego, że paradontoza nie zawsze daje widoczne objawy. Choroba przyzębia czasami rozwija się w ukryciu. Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Obok systematycznej i prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, gdzie przeprowadzone jest choćby profesjonalne czyszczenie, wystarczy zrobić test PET.


Postaw na diagnozę

Test PET jest specjalistycznym badaniem wykrywającym obecność i mierzącym stężenie patogenów wywołujących chorobę przyzębia – mówi dr Urszula Jarosz, stomatolog Varsovia Dental w Warszawie – Jest on testem molekularno-biologicznym. Dostarcza nam wielu informacji, które umożliwiają postawienie diagnozy i przewidzenie potencjalnego rozwoju choroby, dzięki czemu możemy wprowadzić adekwatne dla danego przypadku leczenie. Jak wygląda badanie? – Przeprowadzenie testu jest krótkie. Najpierw musimy usunąć naddziąsłową płytkę nazębną i osuszyć miejsca biorcze. Następnie za pomocą specjalnego zestawu pobieramy z kieszonek przydziąsłowych próbki, które wysłane są do laboratorium diagnostycznego. Po kilku dniach mamy wyniki – wyjaśnia dr Jarosz.

Periodontosis – co dalej?

Jeśli test PET wykaże obecność chorobotwórczych bakterii, wywołujących periodontosis, czyli paradontozę lub też inaczej chorobę przyzębia, wdrażamy odpowiednie leczenie – mówi dr Jarosz – W zależności od przypadku w Varsovia Dental wdrażamy antybiotykoterapię, wykonujemy np. profesjonalne czyszczenie, kiretaż czy leczenie laserowe. Zabieg fotoaktywnej dezynfekcji laserowej jest bardzo skuteczną metodą zwalczania bakterii i zapobiegania ich dalszemu rozwojowi – dodaje specjalistka.

https://varsoviadental.pl

KONTAKT / AUTOR
Wiktoria W. Juchniewicz
508 659 731
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.