Solidarność z medykami w czasach zarazy
Stojący na pierwszej linii frontu walki z epidemią medycy są bohaterami czasów, w których żyjemy. To oni od kilku tygodni toczą bój o nasze zdrowie i życie, niejednokrotnie narażając przy tym własne. Poświęcenie służbie nie pozostaje jednak bez podziękowań społeczeństwa. Do największej na Mazowszu stacji pogotowia ratunkowego "Meditrans" codziennie napływają słowa i gesty wdzięczności.
2020-04-18, 15:02

Członkowie Zespołów Ratownictwa Medycznego na co dzień spotykają się z trudnymi sytuacjami, ale epidemia to ekstremalne warunki pracy, dlatego w tym wymagającym okresie wsparcie płynie z Samorządu Województwa Mazowieckiego, który na ten cel przeznaczył 30 mln złotych ze środków unijnych. Służyć one będą finansowaniu posiłków, dojazdów czy organizowaniu tymczasowych miejsc pobytu pracowniczek i pracowników pogotowia, którzy ze względu na zagrożenie nie mogą wrócić do swoich domów, by nie narażać na ryzyko zarażenia swoich najbliższych. W ramach projektu pokryte mogą zostać również koszty osobowe związane z wynagrodzeniami, nadgodzinami czy zatrudnieniem dodatkowego personelu, zajmującego się np. odkażaniem karetek. Wsparcie obejmie również szkolenia zwiększające skuteczność zwalczania epidemii, np. z zakresu stosowania środków ochronnych oraz ich bezpiecznego użytkowania, w tym utylizacji. Wszystko po to, aby stworzyć w stacjach pogotowia i wyczekiwania zespołów warunki minimalizujące zagrożenie epidemiologiczne wśród personelu podczas walki z SARS-CoV-2. – W czasie epidemii chodzi o dobrą pracę pogotowia, które nie tylko musi wyjeżdżać do pacjentów z podejrzeniem COVID-19, ale też do osób z innymi schorzeniami – podkreśla Elżbieta Lanc członek zarządu województwa. 

Miejsca, w których medycy mogą odpocząć podczas służby lub przebywać w przypadku ewentualnej izolacji zaleconej przez SANEPID przygotowały również władze miasta stołecznego Warszawy. Znalazły się one na Mokotowie, Woli oraz Pradze. Poza tym personel Pogotowia Ratunkowego w czasie epidemii, wraz z innymi pracownikami służby zdrowia, może bez opłat korzystać ze stołecznych parkingów. Wsparcie płynie nie tylko z jednostek samorządu terytorialnego, ale również z organizacji pozarządowych, firm czy osób prywatnych. – Za wszystkie dowody wsparcia i gesty solidarności bardzo serdecznie dziękujemy. To bardzo dużo dla nas znaczy – podkreśla dr Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans". 

Już od pierwszych dni epidemii w Polsce zespoły ratownictwa przy wsparciu Ikea Polska otrzymują bezpłatne posiłki z sąsiednich restauracji i pizzerii. Prezes Polpharma S.A. Jerzy Starak zapewnił medykom posiłki z Restauracji Belvedere oraz codzienne dostawy herbaty i soków Herbapolu. Gesty solidarności płyną również od Citi w Polsce, #CitiVolunteers – wolontariusze Citi w Polsce dostarczają posiłki do wszystkich 36 oddziałów WSPRiTS "Meditrans" i miejsc wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego. Wielkim darczyńcą jest również warszawska Giełda Papierów Wartościowych, która przekazuje 60 kg świeżych owoców każdego dnia. O to, aby ratowniczki i ratownicy mogli czerpać energię z posiłków zadbały również firmy Mars Polska oraz Sodexo, przekazując zapasy batoników, a sklep Alpin Warszawa przekazał pełnowartościowe liofilizowane posiłki. Klienci i właścicielka firmy Magia Brylantów podarowali ratownikom ekspres wraz z zapasem kawy, z kolei firma Nałęczów Zdrój, zaopatrzyła warszawskie pogotowie w ponad 27 000 butelek wody mineralnej Cisowianka. Pracownicy Departamentu Zamówień Publicznych z Centrali ZUS przekazali soki owocowe i warzywne, a Hurtownia Gastronomiczno-Spożywcza Niemirka zapas ciasteczek. 

Pomoc przyszła również od firmy Samsung Polska, która dostarczyła do oddziałów "Meditrans" 10 kompletów pralek i suszarek. Urządzenia trafiły do placówek: Praga Południe - Grochów, Mokotów - Oś. Wierzbno oraz Śródmieście. Wsparcia udzielili również: Polski Związek Łowiecki, organizując akcję #myśliwizpomocą, w trakcie której w 20 miastach Polski myśliwi szyli maseczki dla służby zdrowia oraz OSP Ratownictwo Wodne - Warszawa organizacja non profit, która również przekazała zapas masek ochronnych. Pogotowie "Meditrans" otrzymało również wykonane w technologii 3D przyłbice ochronne, które powstały dzięki osobom zaangażowanym w akcję „Przyłbica w koronie – Warszawa i okolice”.

KONTAKT / AUTOR
Wiktoria W. Juchniewicz
508 659 731
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.